APC mini UPS CP12036LI - Emergency power supply 12Vdc, 36W, Li-ion, protects WiFi, Routers, IP cameras, etc
APC mini UPS CP12036LI - Emergency power supply 12Vdc, 36W, Li-ion, protects WiFi, Routers, IP cameras, etc. Output power: 36 W, Input operation voltage (min): 12 V, Output operation voltage (min): 12 V. Battery technology: Lithium-Ion (Li-Ion), Battery recharge time: 9 h. Form factor: Compact, Product colour: White, International Protection (IP) code: IP20. Sustainability certificates: Green Premium. Width: 99 mm, Depth: 109 mm, Height: 25 mm
Manufacturer: Apc
SKU: CP12036LI
Vendor: Aspects
Protect your WiFi, stay online
The Back-UPS Connect is a reliable, flexible and affordable 12V DC UPS with lithium-ion battery that guarantees continuity for connected equipment during power outages.
Battery capacity and runtime
For a further estimate of the runtime, see the runtime table between the product images.
Connectors
Input/Output configuration
Input connector Barrel - center pin 2.5 mm; 5525 DC jack (default)
Output connector Barrel - center pin 2.5 mm; 5525 DC jack (default)
Output cable length 80 cm
Additional DC tips 2.1 mm and 1.7 mm
  • Legal warranty via the seller
  • 30 days to change your mind — free returns
increase decrease
Ship to
Shipping Method
Name
Estimated Delivery
Price
No shipping options
Protect your WiFi, stay online
Battery capacity and runtime
Connectors
Input/Output configuration
Output cable length 80 cm
Products specifications
Features
Output power36 W
Input operation voltage (min)12 V
Output operation voltage (min)12 V
Weight & dimensions
Width99 mm
Depth109 mm
Height25 mm
Weight300 g
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 50 °C
Design
Form factorCompact
Product colourWhite
LED indicatorsYes
International Protection (IP) codeIP20
Battery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery recharge time9 h
Sustainability
Sustainability certificatesGreen Premium
Products specifications
Features
Output power36 W
Weight & dimensions
Width99 mm
Depth109 mm
Height25 mm
Weight300 g
Operational conditions